`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN AMAÇLARI

YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye
dj_mami

Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN AMAÇLARI Empty
MesajKonu: SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN AMAÇLARI   SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN AMAÇLARI EmptyÇarş. Mart 17, 2010 6:40 pm

İçerik SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN GENEL AMAÇLARI
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..

1. Ailesine, milletine, vatanına, ****** ilke ve inkılaplarına bağlı, çalışkan araştırıcı, özverili, erdemli, girişimci iyi insan, iyi vatandaş olarak yetişiler.
2. Türk milletinin zeka ve kabiliyetini, çalışkanlığını, ilim ve sanatseverliğini, estetik zevkini, insanlık duygusunun yüceliğini benimseyerek bu üstün özellikleri davranış galine getirirler.
3. Millet ve yurt işlerini her şeyin üstünde tutarak milleti ve yurdu için canla başla hizmet etmeyi ilke ve alışkanlık haline getirirler.
4. Türk inkılabının anlamını, ayrı ayrı yönlerden önemini, Türkiye’nin refah ve mutluluğa yaptığı ve ülkenin geleceğine yapacağı etkiyi kavrar. Türk inkılabına bağlı ve bunları her zaman korumaya hazır fedakar birer Türk evladı olarak yetişirler.
5. Bu günü daha iyi değerlendirebilmeleri için geçmiş çağlardaki sosyal, ekonomik ve siyasi olayların neden ve sonuçlarını günümüzle kıyaslamaya yaparak düşünme, araştırma ve akıl yürütme yeteneğini geliştirirler.
6. Her yerde görev ve sorumluluk alabilecek duruma gelir, aile bütünlüğüne bağlılık kazanır, ailenin refah ve mutluluğu için sorumluluk ve görev duygularını geliştirirler.
7. Kanun kavramını benimser; konulara ve devlet otoritesine uyma duygusu ve alışkanlığı kazanır.
8. Çevresindeki eski yeni sanat ve kültür eserlerini, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanır ve onları korumak gerektiğini öğrenirler.

SOSYAL BİLGİLER PROGRAMININ UYGULAMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR
İlköğretim okulu sosyal bilgiler dersi öğretim programı 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda haftada üç ders saati olmak üzere, her sınıf için 36 haftada toplam 108 saatlik bir süre öngörülerek hazırlanmıştır.
Bu dersin eğitim ve öğretiminde:
1. Öğrencilerin, ****** ilke ve inkılaplarına bağlı, laik, demokratik ve çağdaş değerleri benimseyen ve koruyan bireyler olarak yetiştirmeleri sağlanır.
2. Programın işlenişinde, programdaki sıraya uymak esas olmakla birlikte öğretmen, ünitelere çevre özelliklerini dikkate alarak Türk Milli Eğitimi’nin genel amaç ve temel ilkelerine uygun yeni konular ekleyebilir veya verilmiş olan konuların yerini değiştirebilir.
3. Öğrencilere, demokrasinin çağımızın en güzel yaşam tarzı olduğu kavratılır. Demokrasinin korunması ve geliştirilmesi gerektiği bilinci kazandırılır.
4. Öğrencilere çoğulcu demokratik rejiminin, başka rejimlerden üstünlüğü, tarihten örnekler verilerek kavratılır. Demokratik bir toplum hayatının gerektirdiği eğitici faaliyetlerden yararlanılır. Özellikle, sınıf içi eğitici kol temsilciliklerine aday olmada, çeşitli iş ve grup çalışmalarında öğrenciler cesaretlendirilir.
5. Öğrencilere vatandaşlık hak ve görevleri ile sorumlulukları kavratılır, yasalara uyma alışanlığı kazandırılır.
6. Milli bilince sahip bilimsel düşünmeye açık, sorumluluk almaya istekli bireylerin yetiştirilmesini amaçlar.
7. Öğretmen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs ******’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Kurtuluş

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN AMAÇLARI
1 sayfadaki 1 sayfası